Existuje niekoľko možností financovania nehnuteľnosti. V tomto článku sa dozviete a ujasníte si aká možnosť financovania bude pre vás najvýhodnejšia. Poďme sa teda pozrieť na to, aké možnosti máte.
a) platba v hotovosti pri podpise zmluvy – má pre predávajúceho výhodu, že kupujúci je solventný a kúpnu cenu má ihneď k dispozícii. Nevýhodou pre kupujúceho je, že musí zaplatiť kúpnu cenu, aj keď ešte nehnuteľnosť nemá vo svojom vlastníctve a vo väčšine prípadov k nej dokonca nemá ešte ani prístup.
b) delená platba – určitú časť kupujúci odovzdáva pri podpise kúpnej zmluvy a zvyšok po povolení vkladu. Predávajúci má určitú časť kúpnej ceny ihneď k dispozícii, nemá však istotu, že je kupujúci solventný a seriózny, nevie, či mu bude druhá časť po prevode vlastníckeho práva uhradená. Kupujúci na druhú stranu nevie, či bude na jeho osobu nehnuteľnosť prevedená, ale už musí časť kúpnej ceny zaplatiť.
c) platba po prevode vlastníckeho práva – má výhodu pre kupujúceho, pretože za nehnuteľnosť platí až vtedy, keď sa naozaj stane vlastníkom kupovanej nehnuteľnosti. Pre predávajúceho má nevýhodu v tom, že musí čakať na zaplatenie kúpnej ceny (neraz aj pomerne dlhú dobu) a nemá istotu v tom, že kupujúci naozaj zaplatí.
d) platba prostredníctvom tretej osoby – sem patrí napríklad zloženie kúpnej ceny do notárskej úschovy alebo na *vinkulovaný účet v banke.
*Vinkulovanie je obmedzenie disponovania s peňažnými prostriedkami, blokáciu a viazanie výplaty peňažných prostriedkov.
Pre všetky spomenuté možnosti platí, že platba prebieha prostredníctvom tretieho, nezainteresovaného subjektu. Ide pravdepodobne o najspoľahlivejší spôsob pre obe zmluvné strany. Kúpna cena býva zložená do notárskej úschovy alebo na osobitný účet v banke pri podpise zmluvy a je odovzdaná predávajúcemu až po predložení dokladov, ktoré potvrdzujú, že došlo k prevodu vlastníckeho práva na kupujúceho. Predávajúci má tak už pri podpise zmluvy istotu, že kupujúci je solventný a že peniaze dostane, a kupujúci má istotu, že kým na jeho osobu nebude nehnuteľnosť prevedená, nepríde o svoje peniaze.
Proces získania hypotekárneho úveru:
Po schválení úveru pripraví banka k podpisu zmluvnú dokumentáciu. Štandardne pripraví:
a) Zmluvu o zriadení záložného práva – medzi bankou a vlastníkom zakladanej nehnuteľnosti. Pri hypotekárnom úvere si banka zabezpečuje nehnuteľnosť záložným právom. Hodnotu zakladanej nehnuteľnosti stanovuje znalecký posudok. Banka k schváleniu úveru často, okrem iného, vyžaduje aj predloženie návrhu Kúpnej zmluvy. Záložné právo k nehnuteľnosti nadobúda hypotekárna banka dňom povolenia vkladu vlastníckeho práva príslušnou správou katastra.
b) Zmluvu o poskytnutí hypotekárneho úveru – medzi bankou a žiadateľom a spolužiadateľom (spoludlžníkom) o hypotekárny úver. V zmluve sú stanovené podmienky poskytnutia úveru.
c) Dohodu o prevzatí ručiteľského záväzku – medzi bankou a ručiteľom (ak bol potrebný aj ručiteľ).
d) Vinkuláciu poistnej sumy na zakladanú nehnuteľnosť (poistenie proti živelným pohromám na bankou požadovanú sumu)
e) Vinkulácia poistnej sumy na životnom poistení, pokiaľ je pri danom type hypotéky požadované životné poistenie dlžníka/ spoludlžníka
Po podpise príslušnej dokumentácie musí žiadateľ banke predložiť dokumenty, ktoré sú nevyhnutné na vyplatenie hypotekárneho úveru. V prípade klasickej kúpy žiadosti o čerpanie hypotekárneho úveru je potrebné priložiť nasledovné dokumenty:
– návrh na vklad záložného práva potvrdený katastrom a list vlastníctva s plombou k podanej záložnej zmluve na kataster
– list vlastníctva s vyznačeným záložným právom v prospech hypotekárnej banky (vyžaduje sa už len pri niektorých rizikovejších úveroch)
– Kúpnu zmluvu na nadobúdanú nehnuteľnosť s overenými podpismi predávajúcich a s uvedením čísla účtu, na ktorý banka prevedie peniaze predávajúcim
– doklad o zaplatení zvyšku kúpnej ceny z iných zdrojov
– poistná zmluva na zakladanú nehnuteľnosť (poistenie nehnuteľnosti na živelné pohromy) s potvrdenou vinkuláciou poistného plnenia v prospech hypotekárnej banky
– iné špecifické dokumenty podľa podmienok jednotlivých bánk
– Záložná zmluva (2 ks)
– originál alebo overená kópia plnomocenstva, ak je niektorý z účastníkov konania zastúpený splnomocnencom, pričom podpis splnomocniteľa musí byť úradne overený
Už si nemusíte sami pracne vyberať z množstva ponúk tú pravú hypotéku. Naši finanční sprostredkovatelia Vám nájdu hypotéku s najnižšou úrokovou sadzbou na trhu, získate rôzne zvýhodnenia u bánk vďaka veľkosti našej spoločnosti a individuálny komfort bez starostí pri vybavovaní hypotéky. Všetko budete mať rýchlo a bezplatne.
Názov | Cena | Status | Typ | Rozloha | Účel | Spálne | Kúpeľne |
---|